Shenzhen Perfect Precision Products Co., Ltd.

Alle kategorier
Rostfri stål⁄Ståldeler

Forside/Produkter/CNC Bearbejdning/Rostfri Stål/Stål-deler

Brugerdefineret CNC-bearbejdningstjeneste: Præcise komponenter i rustfrit stål fremstillet ved fræsning, hurtig prototyppedannelse, metalbearbejdning med høj præcision

  • Introduktion

Introduktion

Produktfremhævelser
  • Forøg din produktion med vores ISO-certificerede præcisionskomponentfremstilling. Vi leverer dele med en tolerance på +/−0,005 mm ved hjælp af avanceret CNC-teknologi, hvilket sikrer en perfekt pasform til dine industrielle projekter.
  • Opnå fremragende præcision med vores CNC-komponenter, som testes med avanceret CMM-udstyr for at sikre nulfejl-kvalitetsstandarder.
  • Forbedr din effektivitet med hurtige prototyperingstjenester på kun 3 dage, hvilket forkorter din time-to-market og samlede udviklingsomkostninger.
  • Samarbejd med en ISO 9001-ekspert, der tilbyder fuld materiale-sporelighed og professionel ingeniørstøtte til komplekse design.
  • Fleksibel produktion i små serier med pålidelig global DDP-forsendelse, så dine brugerdefinerede metaldele ankommer præcis til tiden.
  • Producent af præcise CNC-processedele
  • 20+ år af OEM/ODM-erfaring, vores 6.000 m² ISO 9001:2015-certificerede anlæg rummer 40+ CNC-maskiner (3-/4-/5-akse), der leverer 300,000+præcisionsdele månedligt til kunder over hele 30+ lande .
  • Fra hurtig prototypproduktion til produktion i store mængder leverer vi Enkeltsteds-CNC-bearbejdning løsninger – drejning, fræsning, EDM, laserskæring og mere – med tolerancer ned til ±0,005mm og overfladeruhed så fin som Ra 0,1.
  • ✓ Verificeret leverandør ✓ Handelsforsikring ✓ Tidsnøjagtighedsrate: 99,5 %
Proces
Vigtigste kompetencer
CNC-skrue
ø1 mm–Ø500 mm, svejtske drejebænke til mikrodele
CNC-fræsning
3/4/5-akse, maks. arbejdsstykke 2000 × 1500 × 800 mm
5-akse bearbejdning
Komplekse geometrier, præcision på 0,005 mm
Tråd EDM
Tapervinkler op til 30°, overfladekvalitet Ra 0,4
Laser Skæring
Plademetal med tykkelse op til 25 mm
Metalpladeformning
Bøjning, drejning og stempeltryk (vinkelpræcision ±0,1°)
Injskionsformning
maskiner fra 50 T til 800 T, hurtig formfremskaffelse (7–15 dage)
billede
Certifikat
banner
ISO 9001:2015, ISO 13485:2016, ISO 45001:2018, IATF 16949:2016, ISO 14001:2015, RoHS, CE osv.
Fabriksbesøg
billede
banner

Hvorfor vælge os
Hurtig prototypering
3–5 dage for CNC-prøver; 7–15 dage for sprøjtestøbte former
Lav MOQ
Start fra 1 stk. ved CNC; 100 stk. ved sprøjtestøbning
Skalerbar produktion
Fra 10 stk. til over 1.000.000 stk. pr. måned
Designstøtte
Gratis DFM-tilbagemelding (Design for Manufacturability) inden for 24 timer
Logistik
DDP/DDU-forsendelse til EU, USA og AU; realtids-sporing
Kommunikation
Dedikeret projektleder, der taler engelsk
billede
Virksomhedens introduktion Ingeniørpræcision. Bygger langvarige partnerskaber. At vælge den rigtige produktionspartner handler om mere end blot at finde en fabrik. Det handler om at finde et team, der forstår dine ingeniørmæssige krav, kommunikerer tydeligt, lever konsekvent kvalitet og hjælper med at reducere indkøbsrisici gennem hele din produkts levetid. Hos Shenzhen Perfect Precision Products Co., Ltd. vi samarbejder med OEM’er, produktudviklere, ingeniørteams og industrielle købere verden over for at fremstille højpræcise specialkomponenter, der opfylder kravene til ydelse, kvalitet og levering. Fra hurtig prototypproduktion til masseproduktion leverer vi integrerede fremstillingsløsninger, der hjælper kunderne med at fremskynde produktudviklingen, mens de bibeholder fuldstændig tillid til hver enkelt komponent, de modtager. Med hovedkvarter i Shenzhen – et af verdens mest avancerede fremstillingscentre – kombinerer vi præcisions-CNC-bearbejdning, CNC-drejning, CNC-fresning, 5-akse-bearbejdning, pladebearbejdning, støbning i matrix, investeringsstøbning, plastinjektionsformning samt sekundær finishbehandling i én samordnet fremstillingsplatform. I stedet for at skulle håndtere flere leverandører får vores kunder fordel af én teknisk partner, der er i stand til at støtte komplekse, flertrinsprojekter fra idé til produktion. Vores ingeniørfilosofi er simpel: Hver tegning repræsenterer et kundes produkt, ry og forretningsmulighed. Af denne grund starter vi ethvert projekt med at forstå komponentens funktion – ikke blot dens dimensioner. Vores ingeniørteam gennemgår fremstilleligheden, identificerer potentielle produktionsrisici, anbefaler optimerede materialer og fremstillingsprocesser og giver feedback om Design for Manufacturability (DFM), inden produktionen går i gang. Denne proaktive tilgang hjælper kunder med at forkorte udviklingscykluser, forbedre produktets pålidelighed, reducere maskinfremstillingsomkostninger og undgå dyre redesigns senere i produktionsprocessen. I dag fremstiller vi præcisionskomponenter til kunder inden for robotteknik, industri, medicinsk udstyr, automobilindustrien, elektronik, energiudstyr, præcisionsinstrumenter og andre industrier, hvor dimensionel nøjagtighed, gentagelighed og proceskonsekvens er afgørende. Uanset om vi fremstiller en enkelt prototype eller skalerer op til storseriefremstilling, anvender vi den samme ingeniørdisciplin, de samme kvalitetsstandarder og den samme projektstyringsproces på hver ordre. Vores kunder vælger os ikke kun for vores maskinfremstillingskapacitet. De sætter pris på responsiv kommunikation, transparente tilbud, pålidelig tidsplanlægning, fuld produktionssporelighed og et team, der aktivt arbejder på at reducere usikkerheden i forsyningskæden. Hvert projekt understøttes af dedikerede ingeniører, der leverer tidssvarende teknisk kommunikation, opdateringer om fremstillingen og praktiske løsninger gennem hele produktionsprocessen – for vellykket fremstilling afhænger lige så meget af samarbejde som af præcision. Mens global fremstilling bliver mere og mere kompleks, har købere brug for leverandører, der bidrager med ingeniørmæssig værdi i stedet for blot at udføre tegninger. Vi investerer løbende i avancerede fremstillings-teknologier, kvalitetsstyringssystemer, procesoptimering og teknisk ekspertise for at hjælpe kunder med at bevare deres konkurrenceevne på hurtigt skiftende markeder. Vores mål er ikke blot at fremstille dele, men at blive en udvidelse af vores kunders ingeniør- og forsyningskædeteam. I dag har kunder fra over 30 lande tillid til Shenzhen Perfect Precision for brugerdefineret CNC-fremstilling, præcisionsmetalbearbejdning og integrerede fremstillingsløsninger, fordi de ved, at hvert projekt modtager den samme forpligtelse til præcision, konsekvens og ansvarlighed. Uanset om du har brug for én prototype, lavvolumenproduktion eller en langsigtet fremstillingspartner, forpligter vi os til at levere præcision, du kan måle, kvalitet, du kan stole på, og service, du kan regne med. Upload dine 2D-tegninger eller 3D-CAD-filer i dag, og lad vores ingeniørteam hjælpe dig med at omdanne dine idéer til præcisionskomponenter, klar til produktion.
Virksomhedsoversigt
billede
Produktionsarbejdsgang
billede
billede
Præcision og kvalitetskontrol
Tolerance: ±0,005 mm | Kvalitet, du kan måle
Vores trelags kvalitetssikringssystem sikrer, at hver enkelt komponent opfylder dine specifikationer:
① Indkøbsmaterialeinspektion
Spektrometeranalyse (verificering af kemisk sammensætning)
Hårdhedstest (Rockwell/Vickers)
② Inspektion under fremstilling
CMM (koordinatmålemaskine) inspektion
Realtime SPC (statistisk proceskontrol)
Førsteartikelinspektion (FAI) for hver ny ordre
③ Endelig inspektion og rapportering
Komplet dimensionsrapport med CMM-data
Overfladeruhedsprøver (Ra 0,1–3,2 μm verificeret)
Materialecertificering og RoHS/REACH-overensstemmelse tilgængelig
Klar til at starte dit projekt?
Send os din CAD-fil (STEP/IGES/PDF) og dine krav – vi svarer med:
✅ Gratis tilbud inden for 6 timer
✅ DFM-analyse og materialeanbefaling
✅ Prøvelevertid og produktionsplan
billede
banner
标题
Aluminium: 2024, 5052, 5083, 6061, 6061-T6, 6063, 6082, 7075 (letvægt, klar til anodisering)
banner
标题
Rustfrit stål: 303, 304, 316/316L, 17-4PH (korrosionsbestandig, medicinsk kvalitet)
Stål: 1215, 1045, 4140, SCM440 (højstyrke, varmebehandlingsvenlig)
banner
标题
Titanium: TA1, TA2/GR2, TA4/GR5, TC4, TC16, TC18, TC21, TC22, TC26, TC118B osv.
banner
标题
Messing / Kobber / Bronze: HPb63, HPb62, HPb61, HPb59, H59, H62, H63, H65, H68, H70, H80, H90, C110, C120, C220, C260, C280, C360 mv. (udmærket ledningsevne og bearbejdningsvenlighed)
banner
标题
Ingeniørplaster :Acetal/POM/PA/Nylon/PC/PMMA/PP/PVC/PU/HDPE/PVDF/Akryl/ABS/PTFE/PEEK mv.
banner
Overfladebehandlinger
Beskyttende: Anodisering (type II/III), passivering, elektroforese, pulverlakning, maling
Funktionel: PVD-belægning, zink-/nikkel-/krom-/titan-belægning, elektropolering
Østetisk: Kornstråling, børstning, silkeprint, lasergravering/ætsning, ribning
billede
Deltagelse i fagmesser
billede
Pakning og forsendelsesspecifikationer
billede
banner
标题
Brugerdefineret højpræcisions rustfrit stål-komponent til laboratorieinstrumentering og medicinsk udstyrsarkitektur. Navn: Julian Montgomery
Virksomhed: Specialiseret medicinsk prototypering og laboratorieudstyr-udbyder
Region: Californien, USA (San Diego County)
Tid: juni 2024. Kerneproblemet for kunden: Klienten oplevede en afvisningsrate på 15 % pga. inkonsekvent overfladeruhed og mikro-filer i de indvendige riller på dele fra deres tidligere leverandør. Disse inkonsistenser påvirkede den præcise justering af sensorhuse i deres højsensitive diagnostisk udstyr og medførte kritiske fejl under den endelige kalibreringsfase. Vores løsning: Vi implementerede en flertrins ultralydrengøringsprotokol kombineret med en specialiseret mikro-filfjerningsproces ved hjælp af tilpassede poleringsværktøjer for at sikre R-vinklen-konsistensen, som fremgår af designet. Desuden anvendte vi en højtkvalitet rustfri stål-legering, der specifikt er testet for strukturel stabilitet under svingende termiske forhold i laboratoriemiljøer, hvilket sikrer nul deformation under langvarig brug. Projektparametre: Tolerance: Kontrolleret inden for ±0,008 mm. Overfladebehandling: Ra 0,4 (spejlpolering på funktionelle overflader). Materiale: Højtkvalitet 316L kirurgisk rustfrit stål. Partistørrelse: Første serie på 550 enheder til validering. Kundefeedback: "Ærligt talt var vi skeptiske efter, at de sidste tre leverandører ikke bestod stress-testen. Men jeres komponenter ankom med fejlfri overfladeintegritet. Vi monterede de første 500 enheder, og justeringen var fejlfri – ikke én eneste fejl i sensorkalibreringsfasen. Denne konsistens er præcis det, som vores R&D-afdeling har kæmpet for." Efterfølgende resultater: Genbestilt mængde: 4.200 enheder til den første produktionsfase. Samlet kontraktværdi: 58.800,00 USD.
Ofte stillede spørgsmål
Hvorfor ankommer mine CNC-fremstillede dele ofte med inkonsistente tolerancer mellem partier, og hvordan kan jeg eliminere denne risiko?
Uensartede tolerancer skyldes 4 grundårsager: upræcise værktøjer (68 %), ustabile fastspændingsanordninger, manglende koordinatmålemaskine (CMM) og ingen værktøjslevetidsregistrering. Vi anvender 6-sigma-kontrol: DFM-gennemgang identificerer risici før fremstillingen; CMM på 3 kontrolpunkter med varme-parti-rapporter; automatisk værktøjsudskiftning ved 85 % slitage; realtids-SPC-diagrammer. Partikonsistens: 99,2 % for ±0,005 mm over 2.847 køringer. Vi leverer FAI, Cpk ≥ 1,67 og EN10204 3.1. Udskudt materiale falder fra 8 % til under 0,8 %; monteringsfejl reduceres med 94 %.
Hvordan kan jeg verificere, at min leverandørs angivne levertid er realistisk og ikke vil føre til produktionsstop?
Urealistiske leveringstider forårsager 73 % af udlandsleveringsforsinkelser. Vi leverer datadrevne tidsplaner: realtidskapacitet på tværs af 86 CNC-centre; P50/P90-beregninger baseret på 3 års data – prototyper på 3–5 dage, små serier på 7–10 dage, serieproduktion på 14–21 dage; milepælestilmeldinger ved materialeindkøb, første artikel, 50 % færdigstillelse og afsendelse; 97,3 % levering til tiden, verificeret af uafhængig tredjepart. Vi lagerfører 47 legeringer for at undgå 5–14 dages forsinkelser. Ved manglende leveringsdatoer: 100 % luftfragt dækket. Beskytter JIT-lagerbeholdning og eliminerer stopomkostninger på 12.000–50.000 USD.
Hvordan kan jeg verificere, at min leverandørs angivne levertid er realistisk og ikke vil føre til produktionsstop?
Urealistiske leveringstider forårsager 73 % af udlandsleveringsforsinkelser. Vi leverer datadrevne tidsplaner: realtidskapacitet på tværs af 86 CNC-centre; P50/P90-beregninger baseret på 3 års data – prototyper på 3–5 dage, små serier på 7–10 dage, serieproduktion på 14–21 dage; milepælestilmeldinger ved materialeindkøb, første artikel, 50 % færdigstillelse og afsendelse; 97,3 % levering til tiden, verificeret af uafhængig tredjepart. Vi lagerfører 47 legeringer for at undgå 5–14 dages forsinkelser. Ved manglende leveringsdatoer: 100 % luftfragt dækket. Beskytter JIT-lagerbeholdning og eliminerer stopomkostninger på 12.000–50.000 USD.
Hvilke skjulte omkostninger skal jeg være opmærksom på, når jeg sammenligner tilbud på CNC-bearbejdning, og hvordan forhindrer I budgetoverskridelser?
Skjulte omkostninger øger omkostningerne for 62 % af projekterne med 25-40 %. Vi anvender 100 % transparent, detaljeret prisangivelse: materiale, programmering, maskinfremstillingstid, værktøjer, fastgørelsesmidler, overfladebehandling, inspektion (inkluderet) og logistik. DFM sparer 18-32 % ved at identificere for stramme tolerancer og unødvendig EDM. Omkostningsanalyse: En parti-størrelse på 50-200 reducerer stykomkostningen med 41 %. Ingen uventede opsætningsomkostninger, ingen ekstra omkostninger til inspektion og ingen udvidelse af projektomfanget. Kunderne sparer i alt 25-40 % i forhold til alternativer med lavere startpriser. Den reelle værdi er den samlede omkostning pr. godkendt komponent.
Hvordan forhindrer I deformation og overfladefejl på tyndvæggede aluminiums-, titan- og plastdele fremstillet ved CNC-bearbejdning?
Tyndvæggets deformation påvirker 34 % af aluminiums- og 41 % af titanopgaverne. Vores 4-trinsprotokol: flertrins spændingsløsning med varmebehandling; hydrauliske fastspændingsanordninger med en præcision på ±0,001 mm på 8 punkter; køling med 80–100 bar for titan og termisk stabilitet på ±2 °C; laserafburingsbehandling til Ra0,4. Plastmaterialer: optimerede spindler sikrer en nøjagtighed på ±0,02 mm. Resultat: 99,2 % godkendelsesrate for 0,5 mm store 6061-T6-formhulrum til europæisk telekommunikation – de tre tidligere leverandører mislykkedes ved 15 %.
Hvordan kan jeg sikre mig, at det anvendte materiale præcis svarer til det, jeg har specificeret, og ikke en billigere erstatning, der kompromitterer delens ydeevne?
Materialeudskiftning påvirker 19 % af udliciterede dele. Vi sikrer 100 % sporbarthed: EN10204 3.1 for hver varmepart i materialet; spektrometer med en nøjagtighed på 0,01 % i henhold til ASTM/GB-standarderne; stregkodeovervågning fra lager gennem hele fremstillingen til færdigbearbejdning; uafhængig tredjepartsprøvning på anmodning; adskilt opbevaring efter legering. Vi har 47 materialer på lager: 304/316/17-4PH, 6061/7075, TC4, C360, PEEK, POM, Nylon. Alle dokumenter følger med hver ordre i overensstemmelse med ISO 9001-, IATF 16949- og medicinsk compliancekrav. Risikoen for materialeudskiftning er nul.
Hvorfor varierer tilbudene for den samme CNC-del 3* til 10* mellem leverandører, og hvordan identificerer jeg den reelle værdi?
en variation på 300–1.000 % afslører 6 huller: 3-akse-maskiner kan ikke opretholde ±0,005 mm; manglende DFM medfører en prisstigning midt i produktionen på 30–50 %; ingen CMM betyder 8–12 % udskiftning; ucertificeret materiale reducerer omkostningerne med 20 %, men risikerer fejl; opdelt fremstilling introducerer datumsfejl; skjulte gebyrer for opsætning og inspektion. Vores tilbud inkluderer DMG Mori 5-akse-maskiner, DFM, CMM, materialecertifikater og logistik – én gennemsigtig pris. Kunder sparer 25–40 % i alt sammenlignet med lave tilbud. Den reelle værdi er den samlede omkostning pr. overensstemmende del.
Hvordan håndterer jeg kommunikationshuller og tekniske misforståelser, når jeg indkøber CNC-dele fra udenlandske leverandører?
Kommunikationsfejl forårsager 44 % af defekterne. Vores 4 protokoller: dedikerede ingeniører (8+ år erfaring, flydende engelsk) inden for 2 timer; præ-produktionsmøde inden for 24 timer, hvor GD\&T gennemgås og 92 % af problemerne løses før fremstillingen; kommenterede 3D-CAD-tegninger til godkendelse af første prototype; realtidsopdateringer ved 4 milepæle. DFM identificerer 15 almindelige problemer og sparer 3,2 revisioner. Respons: Gennemsnitligt 4,2 timer, døgn- og timevist over 3 tidszoner. Reducerer efterarbejde med 89 % og forkorter tidsplaner med 22 %.

Få et gratis tilbud

Vores repræsentant vil kontakte dig snart.
E-mail
Navn
Virksomhedsnavn
Message
0/1000
Attachment
Upload mindst én vedhæftet fil
Up to 3 files,more 30mb,suppor jpg、jpeg、png、pdf、doc、docx、xls、xlsx、csv、txt

Relateret produkt

Få et gratis tilbud

Vores repræsentant vil kontakte dig snart.
E-mail
Navn
Virksomhedsnavn
Message
0/1000