Shenzhen Perfect Precision Products Co., Ltd.

Alla kategorier
Mässing/brons/koppardelar

Startsida/Produkter/CNC-Fräsning/Mässings-/brons-/koppardelar

Anpassad CNC-bearbetningstjänst för högprecisionens komponenter i rostfritt stål, fräsning, snabb prototypframställning och metallbearbetning med hög tolerans

  • Introduktion

Introduktion

Produkthöjdpunkter
  • Stärk dina elektriska system med vår skräddarsydda brassbearbetningstjänst. Vi levererar högprecisionskomponenter i kopparlegering med stränga toleranser för robust industriell hårdvaruapplikation.
  • Säkerställ optimal elektrisk prestanda med precisionskomponenter i kopparlegering och stränga toleranser.
  • Minska tillverkningskostnaderna med vår optimerade brassbearbetning och skalbara produktion.
  • Uppfyll globala standarder genom RoHS-verifierade material och ISO 9001-certifierade processer.
  • Snabba upp din montering med skräddarsydda brasskomponenter och garanterade globala leveranstider.
  • Tillverkare av precisions-CNC-fräsade delar
  • 20+ år av OEM/ODM-erfarenhet, vår 6 000 m² stora anläggning med ISO 9001:2015-certifiering har 60+ CNC-maskiner (3-/4-/5-axliga), vilket möjliggör leverans av 300,000+precisiondelar varje månad till kunder över hela världen 30+ länder .
  • Från snabb prototypframställning till högvolymsproduktion erbjuder vi Helhetslösningar för CNC-bearbetning — svarvning, fräsning, EDM, laserskärning och mer — med toleranser ner till ±0,005mm och ytråhet så fin som Ra 0,1.
  • ✓ Verifierad leverantör ✓ Trade Assurance ✓ Leveranstid på tid: 99,5 %
Process
Kapacitetsöversikt
CNC Växling
ø1 mm–Ø500 mm, schweiziska svarvmaskiner för mikrodelar
CNC Fräsning
3/4/5-axliga, maximalt arbetsstycke 2000×1500×800 mm
5-axels bearbetning
Komplexa geometrier, precision på 0,005 mm
Tråd EDM
Konisk vinkel upp till 30°, ytyta Ra 0,4
Laserbearbetning
Plåtmetall upp till 25 mm tjocklek
Formning av plåt
Böjning, snurrning, stansning (vinkelprecision ±0,1°)
Injektionsmoldning
maskiner från 50 T till 800 T, snabb formtillverkning (7–15 dagar)
bild
Certifikat
banner
ISO 9001:2015, ISO 13485:2016, ISO 45001:2018, IATF 16949:2016, ISO 14001:2015, RoHS, CE etc.
Besök på fabriken
bild
bild
Varför välja oss
Snabb prototypering
3–5 dagar för CNC-prover; 7–15 dagar för injektionsformsverktyg
Låg MOQ
Startar från 1 styck för CNC; 100 styck för injektering
Skalbar produktion
Från 10 styck till över 1 000 000 styck per månad
Designsupport
Gratis DFM (Design for Manufacturability)-återkoppling inom 24 timmar
Logistik
DDP/DDU-frakt till EU, USA, AU; realtidspositionering
Kommunikation
Dedikerad projektledare med engelska som modersmål
bild
Företagspresentation Teknisk precision. Bygger långsiktiga partnerskap. Att välja rätt tillverkningspartner handlar om mer än att hitta en fabrik. Det handlar om att hitta ett team som förstår dina tekniska krav, kommunicerar tydligt, levererar konsekvent kvalitet och hjälper till att minska inköpsrisker under hela din produkts livscykel. Vid Shenzhen Perfect Precision Products Co., Ltd. vi samarbetar med OEM-företag, produktutvecklare, ingenjörsteam och industriella köpare världen över för att tillverka högprecisionens anpassade komponenter som uppfyller krävande krav på prestanda, kvalitet och leverans. Från snabb prototypframställning till massproduktion erbjuder vi integrerade tillverkningslösningar som hjälper kunder att accelerera produktutvecklingen samtidigt som de behåller full tillförsikt till varje del de tar emot. Med vår bas i Shenzhen – en av världens mest avancerade tillverkningscentrum – kombinerar vi precision CNC-bearbetning, CNC-svarvning, CNC-fräsning, 5-axlig bearbetning, plåtbearbetning, die-casting, investeringsgjutning, plastinjektionsmoulding samt sekundär efterbearbetning i en samordnad tillverkningsplattform. Istället för att hantera flera leverantörer får våra kunder fördelen av en enda teknisk partner som kan stödja komplexa flerprocessprojekt från idé till produktion. Vår ingenjörsfilosofi är enkel: Varje ritning representerar en kunds produkt, rykte och affärsmöjlighet. Av detta skäl påbörjar vi varje projekt genom att förstå komponentens funktion – inte bara dess mått. Vårt ingenjörsteam granskar tillverkningsbarheten, identifierar potentiella produktionsrisker, rekommenderar optimerade material och tillverkningsprocesser samt ger feedback om Design for Manufacturability (DFM) innan produktionen påbörjas. Detta proaktiva tillvägagångssätt hjälper kunder att förkorta utvecklingscyklerna, förbättra produkternas tillförlitlighet, minska bearbetningskostnaderna och undvika dyra omdesigner senare i produktionsprocessen. Idag tillverkar vi precisionskomponenter åt kunder inom robotik, industri, medicintekniska apparater, bilmotorer, elektronik, energiutrustning, precisionsinstrument och andra branscher där dimensionell noggrannhet, upprepbarhet och processkonsekvens är avgörande. Oavsett om vi tillverkar en enda prototyp eller skalar upp till högvolymsproduktion tillämpar vi samma ingenjörsmässiga disciplin, kvalitetsstandarder och projektledningsprocess för varje order. Våra kunder väljer oss för mer än bara bearbetningskapacitet. De uppskattar responsiv kommunikation, transparenta offertförslag, pålitlig schemaläggning, full spårbarhet under hela produktionen och ett team som aktivt arbetar för att minska osäkerheten i leveranskedjan. Varje projekt stöds av dedicerade ingenjörer som erbjuder tidig teknisk kommunikation, uppdateringar om tillverkningen och praktiska lösningar under hela produktionsprocessen – eftersom framgångsrik tillverkning bygger lika mycket på samarbete som på precision. När global tillverkning blir alltmer komplex behöver köpare leverantörer som bidrar med ingenjörsmässigt värde snarare än att enbart utföra ritningar. Vi investerar kontinuerligt i avancerade tillverkningsteknologier, kvalitetsstyrningssystem, processoptimering och teknisk expertis för att hjälpa kunder att bibehålla sin konkurrenskraft på snabbt föränderliga marknader. Vårt mål är inte bara att tillverka delar, utan att bli en utvidgning av våra kunders ingenjörs- och leveranskedjeteam. Idag litar kunder från mer än 30 länder på Shenzhen Perfect Precision för anpassad CNC-bearbetning, precisionsmetallbearbetning och integrerade tillverkningslösningar – för de vet att varje projekt får samma engagemang för precision, konsekvens och ansvarstagande. Oavsett om du behöver en prototyp, lågvolymsproduktion eller en långsiktig tillverkningspartner är vi förpliktade att leverera precision du kan mäta, kvalitet du kan lita på och service du kan förlita dig på. Ladda upp dina 2D-ritningar eller 3D-CAD-filer idag, och låt vårt ingenjörsteam hjälpa dig att förvandla dina idéer till produktionsklara precisionskomponenter.
Företagsöversikt
banner
Cnc-mackning
banner
60+ maskiner
banner
femaxlig precision
banner
2-D Mätinstrument
banner
CMM-detektering
banner
rFQ online dygnet runt
Produktionsarbetsflöde
bild
bild
Precision & kvalitetskontroll
Tolerans: ±0,005 mm | Kvalitet som du kan mäta
Vårt trestegs kvalitetssäkringssystem säkerställer att varje del uppfyller dina specifikationer:
① Inspektion av inkommande material
Spektrometeranalys (verifiering av kemisk sammansättning)
Hårdhetstestning (Rockwell/Vickers)
② Inspektion under bearbetning
CMM-inspektion (Coordinate Measuring Machine)
Statistisk processkontroll (SPC) i realtid
Första artikelinspektion (FAI) för varje ny beställning
③ Slutlig inspektion och rapportering
Fullständig dimensionsrapport med CMM-data
Ytråhetstestare (Ra 0,1–3,2 μm verifierad)
Materialcertifiering samt efterlevnad av RoHS/REACH tillgänglig
Redo att påbörja ditt projekt?
Skicka oss din CAD-fil (STEP/IGES/PDF) och dina krav – vi svarar med:
✅ Gratis offert inom 6 timmar
✅ DFM-analys och materialrekommendation
✅ Provproduktionens ledtid och produktionsplanering
bild
banner
标题
Aluminium: 2024, 5052, 5083, 6061, 6061-T6, 6063, 6082, 7075 (lättviktigt, anodiseringsklart)
banner
标题
Rostfritt stål: 303, 304, 316/316L, 17-4PH (korrosionsbeständigt, medicinskt kvalitet)
Stål: 1215, 1045, 4140, SCM440 (högst hållfasthet, värmebehandlingsbart)
banner
标题
Titan: TA1, TA2/GR2, TA4/GR5, TC4, TC16, TC18, TC21, TC22, TC26, TC118B osv.
banner
标题
Mässing / Koppar / Brons: HPb63, HPb62, HPb61, HPb59, H59, H62, H63, H65, H68, H70, H80, H90, C110, C120, C220, C260, C280, C360 etc. (utmärkt ledningsförmåga och bearbetbarhet)
banner
标题
Teknikplast :Acetal/POM/PA/Nylon/PC/PMMA/PP/PVC/PU/HDPE/PVDF/Akryl/ABS/PTFE/PEEK etc.
banner
Ytbehandlingsmetoder
Skyddande: Anodisering (typ II/III), passivering, elektroforetisk beläggning, pulverbeläggning, målning
Funktionell: PVD-beläggning, zink-/nickel-/krom-/titanbeläggning, elektropolering
Estetiska egenskaper: Kulstrålning, borstning, silkskärning, lasergravering/ätning, kanelering
bild
Deltagande i mässor
bild
Förpackning och fraktspecifikationer
bild
banner
标题
Anpassad högprecisionslåsreglage i brass, CNC-fräst, för industriella kraftfördelnings- och strömbrygarsystem

Namn: Julian Sterling Företagstyp: Industriell kraftinfrastruktur och nätstyrningslösningar Region: Florida, USA (sydöstra
Kraftkorridor) Tid: januari 2025 Kundens kärnproblem: Klienten upplevde katastrofala fel i sina
mellanspänningsbrytare. Deras tidigare leverantör tillhandahöll hävarmar med en vinkelfel på 0,05 mm i kilhuvudet, vilket
orsakade att låsmekanismen "fastnade" vid nödstopp. Dessutom hade mikropinningshålen interna burrar
som bröt de rostfria stålfjädrarna för spänning, vilket gjorde säkerhetsåterställningsfunktionen obrukbar.
Vår lösning: Vi omdesignade produktionsflödet med en synkroniserad 4-axlig precisionsfräsning. Genom att använda specialiserade
diamantbelagda mikroborr, uppnådde vi ett fullständigt rent, burrfritt 0,8 mm pinningshål på den lutande ytan. Vi införde ett
kryogeniskt spänningsavlämningssteg efter grovbearbetningen för att säkerställa att hävarmens "hals" aldrig skulle utveckla mikrospaltningar under
högmoment kinetiska belastningar. Varje parti verifierades för 98 % IACS elektrisk ledningsförmåga.
Projektparametrar:
* Material: Blyfritt C3604-mässing (hög ledningsförmåga).
* Precision: Vinkeljustering inom ±0,01 grader.
* Mikrohål: 0,8 mm (+0,01/−0,00 mm), utan burrar.
* Yta: Ra 0,8-ytfinish för minimal kinetisk friktion.

Kundfeedback (direkt citat): "Strukturell konsekvens hos dessa mässingvred är imponerande. Vi har genomfört en
10 000-cykel stressprovning och upptäckt inte ett enda låsproblem eller fjäderbrott. Precisionen i klinhuvudet är exakt vad
vårt ingenjörsteam krävde för det nya säkerhetsåterställningsprotokollet. Er uppmärksamhet på mikrohålets integritet räddade oss från en
massiv produktåterkallning."
Efterföljande resultat:
* Återköpskvantitet: 6 800 enheter för den nationella infrastrukturuppgraderingen.
* Totalt belopp: 84 320,00 USD.
Vanliga frågor
Varför anländer mina CNC-fräsade delar ofta med inkonsekventa toleranser mellan olika partier, och hur kan jag eliminera denna risk?
Olika toleranser beror på fyra grundorsaker: okalibrerad verktygsutrustning (68 %), instabila fästningar, saknad av koordinatmätmaskin (CMM) och ingen verktygslivsövervakning. Vi tillämpar en 6-sigma-styrning: DFM-granskning identifierar risker innan bearbetning; CMM vid tre kontrollpunkter med värmebatchrapporter; automatisk verktygsutbyte vid 85 % slitage; realtids-SPC-diagram. Partikonsistens: 99,2 % för ±0,005 mm över 2 847 körningar. Vi levererar FAI, Cpk ≥1,67 och EN10204 3.1. Utskott minskar från 8 % till under 0,8 %; monteringsfel minskar med 94 %.
Hur kan jag verifiera att leverantörens angivna ledtid är realistisk och inte kommer att orsaka produktionsstopp?
Orealistiska ledtider orsakar 73 % av fördröjningarna utomlands. Vi tillhandahåller schemaläggning baserad på data: realtidskapacitet över 86 CNC-centrum; P50/P90 från tre års data – prototyper på 3–5 dagar, små serier på 7–10 dagar, produktion på 14–21 dagar; milstolpsnotiser vid materialankomst, första provbit, 50 % färdigställd och frakt; 97,3 % leveranser i tid, verifierat av tredje part. Vi lagerför 47 legeringar för att undvika fördröjningar på 5–14 dagar. Vid missade leveransdatum täcks hela kostnaden för luftfrakt. Skyddar JIT-lager och eliminerar stoppkostnader på 12 000–50 000 USD.
Hur kan jag verifiera att leverantörens angivna ledtid är realistisk och inte kommer att orsaka produktionsstopp?
Orealistiska ledtider orsakar 73 % av fördröjningarna utomlands. Vi tillhandahåller schemaläggning baserad på data: realtidskapacitet över 86 CNC-centrum; P50/P90 från tre års data – prototyper på 3–5 dagar, små serier på 7–10 dagar, produktion på 14–21 dagar; milstolpsnotiser vid materialankomst, första provbit, 50 % färdigställd och frakt; 97,3 % leveranser i tid, verifierat av tredje part. Vi lagerför 47 legeringar för att undvika fördröjningar på 5–14 dagar. Vid missade leveransdatum täcks hela kostnaden för luftfrakt. Skyddar JIT-lager och eliminerar stoppkostnader på 12 000–50 000 USD.
Vilka dolda kostnader bör jag vara uppmärksam på vid jämförelse av offertförslag för CNC-fräsning, och hur förhindrar ni budgetöverskridningar?
Dolda kostnader driver upp 62 % av projekten med 25–40 %. Vi använder 100 % transparent, detaljerad offertberäkning: material, programmering, bearbetningstid, verktyg, fästen, ytbearbetning, kontroll (inkluderad), logistik. DFM sparar 18–32 % genom att identifiera för stränga toleranser och onödig EDM-bearbetning. Kostnadsanalys: vid serier på 50–200 stycken sjunker styckkostnaden med 41 %. Ingen oväntade installationskostnader, inga extra avgifter för kontroll, ingen omfattningsexpansion. Kunder sparar totalt 25–40 % jämfört med alternativ med låga offertpriser. Verklig värde är den faktiska kostnaden per godkänt del.
Hur förhindrar ni deformation och ytskador på tunnväggiga komponenter i aluminium, titan och plast som fräsats?
Tunnväggsdeformation påverkar 34 % av aluminium- och 41 % av titanjobb. Vår fyristegsprotokoll: flerpass spänningsavlastning med värmebehandling; hydrauliska fästen med en noggrannhet på ±0,001 mm över åtta punkter; kylning vid 80–100 bar för titan, termisk stabilitet ±2 °C; laseravburkning för Ra0,4. Plaster: optimerade spindlar upprätthåller en noggrannhet på ±0,02 mm. Resultat: 99,2 % godkända delar för 0,5 mm stora hål i 6061-T6 för europeisk telekommunikation – tre tidigare leverantörer misslyckades vid 15 %.
Hur kan jag vara säker på att det material som används är exakt det jag specificerat, och inte en billigare ersättning som försämrar delens prestanda?
Materialersättning påverkar 19 % av utkontrakterade delar. Vi tillämpar 100 % spårbarhet: EN10204 3.1 för varje smältbatch; spektrometer med en noggrannhet på 0,01 % jämfört med ASTM/GB; streckkodsspårning från lager genom hela bearbetningsprocessen; tredjepartsprovning på begäran; separerad lagring efter legering. Vi har 47 olika materialgrader i lager: 304/316/17-4PH, 6061/7075, TC4, C360, PEEK, POM, Nylon. Fullständiga dokument skickas med varje order för ISO 9001-, IATF 16949- och medicinsk efterlevnad. Ingen risk för materialersättning.
Varför varierar offertförslagen för samma CNC-del 3–10 gånger mellan olika leverantörer, och hur identifierar jag den verkliga värdet?
en variation på 300–1 000 % avslöjar 6 brister: 3-axliga maskiner kan inte upprätthålla en tolerans på ±0,005 mm; brist på DFM (Design for Manufacturability) orsakar 30–50 % prisökning under produktionen; saknad CMM (koordinatmätmaskin) leder till 8–12 % utslängning; icke-certifierad råvara minskar kostnaden med 20 % men innebär felrisk; uppdelade bearbetningsoperationer ger fel i referenspunkter; dolda avgifter för installation och inspektion. Våra offertpriser inkluderar DMG Mori 5-axlig maskin, DFM, CMM, materialcertifikat och logistik – ett transparent pris. Kunder sparar 25–40 % i totalkostnad jämfört med låga offertpriser. Det verkliga värdet är den slutgiltiga kostnaden per godkänd del.
Hur hanterar jag kommunikationsluckor och tekniska missförstånd när jag köper CNC-delar från utländska leverantörer?
Kommunikationsfel orsakar 44 % av bristerna. Våra fyra protokoll: dedicerade ingenjörer (8+ år erfarenhet, flytande engelska) inom 2 timmar; förproduktionsmöte inom 24 timmar där GD\&T granskas – 92 % av frågorna löses innan bearbetning; kommenterad 3D-CAD för godkännande av första provexemplaret; realtidsuppdateringar vid fyra milstolpar. DFM identifierar 15 vanliga problem, vilket sparar 3,2 omarbetningscykler. Svars tid: genomsnittligt 4,2 timmar, dygnet runt över tre tidszoner. Minskar omarbete med 89 % och förkortar tidsramar med 22 %.

Få ett kostnadsfritt offertförslag

Vår representant kommer att kontakta dig inom kort.
E-post
Namn
Företagsnamn
Meddelande
0/1000
Bilaga
Ladda upp minst en bilaga
Up to 3 files,more 30mb,suppor jpg、jpeg、png、pdf、doc、docx、xls、xlsx、csv、txt

Relaterad produkt

Få ett kostnadsfritt offertförslag

Vår representant kommer att kontakta dig inom kort.
E-post
Namn
Företagsnamn
Meddelande
0/1000